Bağış zorlamasına ticaret odasından tepki

Ünye Kaymakamı'nın Organize sanayi yatırımcılarını yüksek miktarlarda bağış yapmaya zorlamasına Ünye Ticaret Odası Başkanı İrfan Akar tepki gösterdi.

Bağış zorlamasına ticaret odasından tepki

 

Ordu’nun Ünye ilçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ilçede yapımı başlanan Organize sanayi sitesinde kendi imkanlarıyla arsa satın alarak yatırım yapacak iş insanlarından ruhsat aşamasında Kaymakamlık bünyesinde bulunan Ünye Kalkınma Derneğine yüklü miktarlarda bağış yapılmasını istemesi ilçede tepkilere yol açtı.

İş insanlarından yüklü miktarlarda bağış talep edilmesinden ortaya çıkan rahatsızlıkların ardından Ünye Ticaret Odası Başkanı İrfan Akar, organize sanayi mütevelli toplantısında bu bağışların doğru olmadığını dile getirmişti. Ünye Ticaret Odası Başkanı İrfan Akar’ın tepkilerinin ardından Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney katıldığı bir radyo programında alınan paraların şahsi amaçlar için değil Ünye’nin kalkınması için harcanacağını ve Ünye Kalkınma Derneğinin faaliyetlerinin Valilik denetiminde olduğunu belirterek Ünye Ticaret Odası Başkanı İrfan Akar’ın yaklaşan Ticaret Odası Başkanlığı seçim kaygısı nedeniyle gündeme taşıdığını vurguladı.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in açıklamalarının ardından Ünye Ticaret Odası Başkanı İrfan Akar düzenlediği basın toplantısında; “İnsanlar yaşadıkları sıkıntılara ilk tepkileri kamu kurumları değil de sivil toplum örgütlerine gösterdikleri için bize gelen talep ve sıkıntıları bizler dile getirmek zorundayız. İstenilen bağış rakamlarının çok yüksek olması haliyle iş insanlarımızı ve bizleri rahatsız etti. Bizim verdiğimiz tepkilerinde rahatsızlık vermesi gayet doğal. Zor şartlar ve maliyetler altında yatırım yapacak iş insanlarımızdan birde yüksek miktarlarda bağış istenmesini bizler doğru bulmuyoruz. Biz yatırımcımızın hakkını sonuna kadar savunacağız. Ülkemizin gerçeğidir bu ayın başını keyifle bekleyenler ay sonu çekilen sıkıntıyı bilmezler.” dedi. 

Ünye İlçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney göreve geldiğinden beri bağışlarla yeni bir tripleks konut evi yaptırması ve Kaymakamlık makamını da yine bağışlarla yeniletmesi ilçede tepkiye yol açmıştı.

Odatv.com


1,239 Bu habere tepkiniz: