"Taliban'ın lideriyle görüşebilirim"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında Taliban ve Afgan göçü ile ilgili flaş açıklamalar yaptı...


 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı “Taliban'la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir” dedi. 

Ayrıca Erdoğan göçmenlere yönelik paylaşımlar için de “Ben sosyal medyaya hiç olumlu bakmıyorum. Meclisin açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gerektiğine inanıyorum” diyerek yeni bir yasa çalışması yapılacağını dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı, "Amerika'da bir Twitter olayı nelere vesile oldu. Türkiye'de senin ofisin yok, görevlendirdiğin elemanın yok. Öyleyse bunlara bunun bedelini ödetmemiz lazım. Ofisini açacaksın, vergini ödeyeceksin, açmadığın takdirde bedelini ödeyeceksin" ifadelerini kullandı.  

Erdoğan açıklamalarında şunları söyledi:

“Göçmenlerle ilgili en önemli adımı Suriye'de attık. Suriye'den bize 4 milyona yakın göçmen geldi. Biz bunlara kapılarımızı açtığımız gibi bunlar içerisinden hakikaten meslek, sanat sahibi olan birçok Suriyeli de bizde vatandaş oldu.

Afganistan durumu biraz daha farklı. Bizim şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralardaki yükselen duvarlar düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Tamamıyla sınırlarımız bu surlarla, duvarlarla örülüyor.

Bu son gelişmeler gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı. Taliban'la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Bu konuda da bazı çalışmalar yapıyoruz. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya dek şu an da ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir.

Bizim bu tür şeylerde eğer üst düzeyde bunları kontrol altına alamazsak bu defa Afganistan'daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz.

Afganistan'da kendi soydaşlarımız durumunda olanlar da var. Bazı adımları atıp yanımıza kimleri alabiliriz, onların çalışmasını yapıyoruz. İlgili üst düzey yönetici arkadaşlarımı yurtdışına gönderdim bununla ilgili olarak. Aynı şekilde Katar'la bu akşam görüşmem oldu.”

PROMPTER'DAN OKUDU

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayında gazetecilerin sorularına karşısına konulan prompterdan okuyarak cevap vermesi ise dikkat çekti. 

Üstelik Erdoğan, canlı yayında açıklamalarda bulunurken; konuştuğu sırada durakladığı ve Erdoğan'a sözlerinin fısıltı ile hatırlatıldığı görüldü.

İşte o görüntü:

Odatv.com


13,843 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER